جزئیات خبر

اخبار امروز ... 97/01/20

-  رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران نرخ واقعی #دلار را نهایتا ۴۲۰۰ تومان دانست و تصریح کرد که نرخ ۵۶۰۰ تومانی موجود در بازار اصلا واقعی نیست و عزمی هم برای کنترل این بازار وجود ندارد. این در حالی است که ارزش پول ملی ۴۰ درصد افت کرده است.
یحیی آل اسحاق - رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه افزایش نرخ دلار آثار واقعی در اقتصاد دارد، تصریح کرد: پیش از این ماجراها ارزش پول ملی تا ۳۴ درصد کاهش یافته بود و می‌توان گفت که پس از تغییرات به وجود آمده در بازار ارز، ارزش پول ملی تا ۴۰ درصد کاهش یافته است؛ یعنی عملا یک میلیون تومان پول در جیب مردم ارزشی معادل ۶۰۰ هزار تومان پیدا کرده است. /ایسنا

 

-  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که رشد قیمت ارز دلایل اقتصادی ندارد گفت: ضعف در تصمیم گیری بانک مرکزی برای عملیات اجرایی را به عنوان عامل اصلی در کاهش ارزش پول ملی کشور اعلام کرد.

- گمرک جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه اعلام کرد صادرات غیرنفتی بر پایه کارنامه عملکرد تجارت خارجی پارسال‌ نسبت به سال 1395، با 6.56 درصدافزایش، به حدود 47 میلیارد دلار رسید./ایرنا

- وزیر نفت از مجلس شورای اسلامی خواست برای حمایت از تولید داخلی اجازه دهد این وزارتخانه سالی 30 میلیارد دلار قرارداد منعقد کند که اگر این 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود حداقل 50 درصد آن به ایرانی ها می رسد.

- روزنامه الحیات به نقل از یک منبع فرانسوی گزارش داده است که پرونده های مربوط به ایران، یمن، سوریه و لبنان موضوعات گفتگوهای ولیعهد عربستان و رئیس جمهوری فرانسه را تشکیل می دهد.

 

-  طرح ۲ فوریتی مجلس برای کاهش قیمت دلار 
زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
اگر جلسه عصر امروز دوشنبه کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی تحولات اخیر بازار ارز به نتیجه مشخصی نرسد، این طرح با دوفوریت به مجلس ارائه خواهد شد.
بانک مرکزی در چند سال اخیر تنها از طریق چند صرافی منتخب خود ارز به بازار تزریق می کند که این مسئله موجب بروز نوعی انحصار دربازار ارز شده است .
 این طرح دولت را مکلف خواهد کرد با دست برداشتن از سیاست های انقباظی ، زمینه های رونق بازار و مساعد ساختن فضای کسب وکار را فراهم کند./ تسنیم

 

- مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران درباره توقف معاملات بازار مشتقه بورس کالای ایران می‌گوید با توجه به نوسانات شدید در بازار سکه طلا و عدم شفافیت اطلاعاتی درباره بازار نقدی سکه طلا، کمیته آتی در روز گذشته تصمیم به توقف معاملات بازار مشتقه گرفت.

- کاهش قیمت اوراق مسکن با ورود بانک ملی ایران

- تزریق دلار پتروشیمی‌ها به بازار ارز
یک شرکت پتروشیمی اقدام به تزریق ارز به بازار کرده و پیش بینی می‌شود با یک اقدام همه جانبه از سوی شرکت های پتروشیمی، حجم عرضه ارز در بازار افزایش یابد که تبعا موجب مقابله با سوداگران ارز خواهد شد./ایسنا

- صندوق بین المللی پول اعلام کرد سال گذشته حدود ۲۷ میلیارد دلار از ایران خارج شده است.

- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی سال گذشته، ۴.۵ میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی افتتاح شد و در سال جدید، ۱.۵ میلیارد دلار پروژه جدید نیز افتتاح می شود.

- وزیر نفت گفت: افزایش 12 میلیون لیتری تولید روزانه بنزین کشور تا 4 ماه آینده / از 6 ماهه دوم سال جاری دیگر واردات بنزین نخواهیم داشت.


 

printrating
  نظرات کاربران